EST   ENG   RUS   SWE   FIN   DE   
ESILEHT
KLAASIST
Miks klaas?
Klaasi tüübid
TOOTED
HINNAD
TEHTUD TÖÖD
MEIST
UUDISED
KASULIKKU
KONTAKT

 
Klaasi tüübid saada sõbrale   print

Kuna klaasil on palju erinevaid kasutusvaldkondi, on välja töötatud ka mitmeid erinevaid klaasitüüpe, mis vastaksid kõige täpsemalt oodatud omadustele. Paljusid klaasi tüüpe saab kasutada väga erinevates kohtades, kuid on ka väga spetsiifilise otstarbega klaase. Allpool tutvustame lühidalt enimlevinud klaasitüüpe ja nende kasutusvõimalusi. Keda huvitab põhjalikum tehniline teave, võib leida lisainformatsiooni klaasi omaduste kohta leheküljelt „Kasulikku“.

Kirgas klaas | Karastatud klaas | Masstoonitud klaas | Lamineeritud klaas | Dekoratiivklaasid | Eriotstarbelised klaasid

Kirgas klaas

Kirgas (float) klaas on kõige levinum klaasi liik ehk tavaline lehtklaas, mis on ka aluseks suuremale osale klaasitööstuse toodetest. Kirgast klaasi on võimalik mitmel erineval viisil töödelda, näiteks lamineerida, termotöödelda, kuumutada, värvida või sellele trükkida. Töötlemise abil on võimalik saavutada ka eriomadusi  - kaitse külma ja kuuma eest, müra summutamine, turvalisus ja ohutus. Lisaks on kirgast klaasi võimalik lõigata erikujuliseks ja valmistada sellest peegleid. Kasutada saab seda nii sees kui väljas, alates kõige lihtsamatest lahendustest, lõpetades arhitektuuri tipptasemega. Kasutamist piirab ainult fantaasia.

Karastatud klaas

Karastatud klaas põhineb samuti tavalisel lehtklaasil. Oluliselt suurem tugevus ja temperatuuritaluvus saavutatakse klaasi kuumutamisel sulamispunktini, millele järgneb klaasi kiire jahutamine. See muudab karastatud klaasi sama paksusega tavalisest klaasist neli kuni viis korda tugevamaks. Karastatud klaasi nimetatakse ka ohutuks klaasiks, kuna purunemisel tekivad pisikesed killud, mille puhul on väike tõenäosus ennast vigastada. Arvestamata tugevust ja purunemise eripära, on karastatud klaasil kõik teised tavalisele klaasile iseloomulikud omadused nagu läbipaistvus ja peegelduvus. Peamisteks kasutusaladeks on kohad, kus nõutakse turvaklaaside olemasolu, näiteks klaasfassaadid, erinevad piirded, vaheseinad jms.

Masstoonitud klaas

Masstoonitud kirgas (float) klaas põhineb samuti tavalisel kirkal klaasil, mille toorainele on lisatud toonivaid pigmente, mis võimaldab saavutada klaasi väiksema läbipaistvuse ja loomulikult ka efektsema visuaalse välimuse. Toonitud klaasi puhul sõltub klaasi valguse läbilaskvus oluliselt klaasi paksusest. Seda tüüpi klaas pakub atraktiivset alternatiivi mitmele teisele materjalile nii sise- kui ka välistingimustes, võimaldades suuremat privaatsust ja mitmekülgsemaid lahendusi. Lisaks vähendab toonitud klaas UV-kiirgust, mis aitab kontrollida siseruumide temperatuuri. Saadaval on erinevaid värvitoone, näiteks hall, pronks, roheline ja sinine. Suurepärane lahendus vaheseinteks, samuti levinud kasutusvaldkonnaks on mööblidetailid. Pilkupüüdev ja praktiline.

Lamineeritud klaas

Lamineeritud klaas koosneb kahest või enamast klaasikihist, mis plastkile abil omavahel kokku liimitakse. Seda tüüpi klaasi puhul on samuti tegemist ohutu klaasiga, kuna klaasi purunemisel ei lenda tükid laiali, vaid kile hoiab neid koos. Lamineeritud klaasid jagunevad PVB lamineeritud ja vaiklamineeritud klaasideks, mis vastavalt töötlemisele võivad lisaks tugevusele pakkuda ka, näiteks, kaitset müra eest ja vaiklamineeritud klaase on saadaval erinevates toonides. Lamineeritud klaasi peamisteks kasutuskohtadeks on ohutust nõudvad paigad, näiteks rõdurinnatised, klaaskatused, või kontorite vaheseinad.

Dekoratiivklaasid

Dekoratiivklaase on erinevaid tüüpe, mis näevad väga efektsed välja, kuid pole siiski ainult kaunistuseks. Dekoratiivklaasideks võib nimetada:

  • Mattklaase - osaliselt või täielikult läbipaistmatud ja leiavad kasutust kohtades, kus on olulisem suurem privaatsus või visuaalne efekt.
  • Mustrilisi klaase – erineva pinnamustriga klaasid, mis näevad atraktiivsed välja ja pakuvad suuremat privaatsust.
  • Siiditrükitud karastatud klaasi – siiditrükitud klaas pakub loendamatuid erinevaid disainilahendusi. Kasutada võib ükskõik milliseid kujundeid, samuti on trükkida võimalik paljudes erinevates värvides. Palju erinevaid kasutusvaldkondi, samas on tegemist ka ohutu klaasiga, mille puhul võib kindel olla ka heas vastupidavuses.
  • Taustvärvitud karastatud klaas – sobib nii sise- kui välislahendusteks, olles eelkõige mõeldud kasutamiseks kohtades, kus läbipaistvus pole oluline, aga soovitakse saavutada sarnast peegeldust.

Eriotstarbelised klaasid

Eriotstarbelised klaasid on spetsiaalselt välja töötatud täitma mingit kindlat funktsiooni. Ka neid on palju erinevaid. Neist levinuimad on järgmised:

  • Tulekaitse klaas – nagu nimigi ütleb, kaitseb seda tüüpi klaas tule, suitsu ja kuumuse eest.
  • Isepuhastuv klaas – seda tüüpi klaas puhastub ise loodusjõudude abil, mistõttu peab hooldamiseks vähem vaeva ja aega kulutama. Puhtam välimus kogu aeg.
  • Armeeritud klaas – klaasi sisse on pandud metallvõrk, mis muudab klaasi tugevaks ja paigutab ta ohutute klaaside sekka. Kasutuskohtadesk eelkõige suurt turvalisust nõudvad kohad, näiteks välisuksed.
  • Pindkaetud klaasid – need klaasid jagunevad selektiiv- ja päikesekaitseklaasideks. Pakuvad kaitset päikese eest ja aitavad ruumide temperatuuri reguleerida, võimalik ka karastada.

 

WestcomTrade OÜ | info@westcomtrade.ee